Bewoners van de Schoolstraat in Stellendam kregen op donderdag 19 juni een Lief & Leedpotje uitgereikt. Zij zijn namelijk de eerste Lief & Leedstraat van het eiland.
Door Sam Fish
In een Lief & Leedstraat wordt lief en leed met elkaar gedeeld. Bewoners kijken wat beter naar elkaar om en staan voor elkaar klaar als het nodig is. Als iemand ziek is, of als er een baby is geboren, maar ook als iemand het op een andere manier even extra nodig heeft. Dan zijn de medebewoners van de Lief & Leedstraat er om voor die persoon te zorgen.
“Een Lief & Leedstraat valt of staat met de inzet van de straat”, weet Marlies de Kraauw, directeur van Stichting ZIJN. “Daarbij kan de gangmaker niet ontbreken. Dankzij de gangmaker kan de Lief & Leedstraat tot bloei komen.” Peter Klink van Oost West Wonen vult haar aan: “Met kleine gebaren kun je zorgen voor de mensen om je heen. Dat hoeft niet veel te kosten, maar het is veel waard. Het zorgt voor de leefbaarheid van de buurt. En als je naar elkaar omziet, maak je elkaar gelukkiger. Dat gaat twee kanten op.”
Als officiële start van de Lief & Leedstraat werd het Lief & Leedpotje overhandigd aan de gangmaker. Dit is het potje waar een cheque inzit waarmee de gangmaker voor de straat kan zorgen. De gangmaker is namelijk dé persoon die alles in goede banen leidt in de Lief en Leedstraat. De persoon die bij buren aanklopt met een bloemetje of iets anders. De gangmaker is de persoon die ervoor zorgt dat de buurt voor elkaar zorgt.
In de Schoolstraat van Stellendam is Wil van den Boogert (72) de gangmaker. Zij woont al 55 jaar in de straat en vindt dat het soms wel beter kan. “We hebben een hele gezellige straat”, geeft ze aan. “Maar er zijn wat nieuwe mensen in de straat komen wonen en die ken ik nog niet. Nu ik de gangmaker ben, voel ik me toch meer verplicht om even bij hen langs te gaan en ik denk dat dat de buurt alleen maar ten goede komt.” Het zorgen voor haar buurt is niet nieuw voor Wil. “Ik heb 55 altijd in de zorg gewerkt en zit nog altijd in de cliëntenraad van Careyn. Ik ben inmiddels met pensioen en toen ik de oproep zag in de folder vond ik dit wel wat voor mij. Dus heb ik me aangemeld.”
Het bleek dat Wil de enige was die zich had aangemeld. “Dat vind ik jammer”, geeft ze toe. “Maar ik begreep wel van andere buren dat ze eerst even wilden aankijken hoe het zou lopen en wat het allemaal toch is. Dus misschien komt er op een later moment nog een gangmaker bij die me kan helpen. Tot die tijd zorg ik ervoor dat de buren naar elkaar omzien.”
De eerste echte taak van Wil als gangmaker werd bij het startmoment meteen al uitgevoerd. Buren konden bij Wil aangeven wie uit de straat er een bloemetje verdient. Unaniem werd Bram Breen (75) genoemd. “Dat is ontzettend aardig”, zegt hij. “Ik sta veel klaar voor mensen, dat klopt. Ik maak de goten schoon en ik maai het gras. Als mensen bloemen geplant willen hebben, dan doe ik dat ook voor hen. Ik weet dat de mensen er blij mee zijn als ik hen help, maar dit bosje bloemen is toch een mooie blijk van waardering.”
De Lief & Leedstraat is een samenwerking tussen de gemeente Goeree-Overflakkee, Oost West Wonen en Stichting ZIJN. De Schoolstraat in Stellendam is de eerste op het eiland. Maar er is ruimte voor nog twee Lief & Leedstraten. Daarna wordt er gekeken hoe het project loopt en hopelijk kunnen er dan nog meer Lief & Leedstraten worden opgezet.
Vind jij dat jouw straat een Lief & Leedstraat moet worden? En weet je ook wie de perfecte gangmaker zou zijn? Meld je dan bij Stichting ZIJN.