Wereldprimeur in Stad aan ’t Haringvliet: multifuel cv-ketel gepresenteerd

23 jul , 8:00Nieuws
Stad aan 't Haringvliet
PR Gemeente Goeree-Overflakkee
Stad aan ’t Haringvliet werkt aan een aardgasvrije toekomst. Een nieuwe cv-ketel die op aardgas én waterstof werkt, speelt daarin een belangrijke rol.
De multifuel cv-ketel is een van de innovaties binnen het project Stad Aardgasvrij. Vorige week werd het prototype gepresenteerd aan inwoners van Stad aan ’t Haringvliet.
De cv-ketel kan op verschillende energiedragers functioneren en speelt daarmee een rol binnen het waterstofproject in het dorp. De presentatie riep onder meer vragen op over de werking van de ketel, de betekenis ervan voor het project en de veiligheid van het systeem.

Multifuel cv-ketel

De multifuel cv-ketel kan automatisch schakelen tussen aardgas en waterstof, ongeacht de mengverhouding. Binnen het project Stad Aardgasvrij is dit volgens de betrokken partijen van belang als back-upvoorziening. “Als er om wat voor reden dan ook even geen waterstof is, bijvoorbeeld omdat het niet waait of de elektrolysers stilliggen, dan heb je altijd aardgas als plan B”, zegt Harm Vlap, senior technical consultant bij DNV.
Volgens de projectorganisatie maakt de ketel het daarnaast mogelijk om de overstap naar aardgasvrij gefaseerd uit te voeren. Daardoor hoeven aanpassingen aan woningen niet gelijktijdig plaats te vinden met veranderingen aan het gasnet.

Veiligheid voorop

Volgens Albert van der Molen, expert innovatie bij Stedin, is de veiligheid van de multifuel cv-ketel vergelijkbaar met die van een cv-ketel op aardgas. "Anders deden we dit niet. Als we niet aan de belofte veiligheid kunnen voldoen, stopt het project”, zegt hij.
De multifuel cv-ketel trekt inmiddels ook belangstelling uit het buitenland. Volgens Van der Molen is het project Stad Aardgasvrij een belangrijke aanjager geweest van de ontwikkeling. Daardoor is ook buiten Nederland interesse ontstaan in de nieuwe techniek.

Hoe verder?

Met de presentatie van het prototype is een volgende stap bereikt. Nu wordt gekeken naar ketelfabrikanten die de multifuel cv-ketel daadwerkelijk willen produceren.
Het plan is om in 2027 de eerste woningen in Stad aan ’t Haringvliet aan te sluiten op waterstof. “We willen klein starten,” legt Albert van der Molen uit. “Als dat naar volle tevredenheid verloopt, hopen we dat een ketelfabrikant in staat is om 600 ketels te leveren.”
Deze ketels worden volgens de plannen gecombineerd met hybride warmtepompen. Volgens Van der Molen sluit deze combinatie aan bij het beleid van de landelijke overheid.

Over Stad Aardgasvrij

Jaren geleden startte een groep inwoners uit Stad aan ’t Haringvliet het initiatief Stad Aardgasvrij. Samen met Gemeente Goeree-Overflakkee en partners als Stedin en woningcorporatie Oost West Wonen zochten zij naar duurzame manieren om het dorp van het aardgas af te halen.
Groene waterstof bleek een goede optie. Dit idee groeide uit tot demonstratieproject Stad Aardgasvrij. Op dit moment werkt het projectteam aan een uitvoeringsplan voor de eerste fase van 20 tot 30 woningen en aan het bij elkaar brengen van het benodigde budget. Eerder heeft het rijk 6 miljoen beschikbaar gesteld voor het project, maar daarmee is het budget nog niet rond. 
De ketel is ontwikkeld door Stedin, GasTerra, DNV, Intergas en Bekaert. Samen werken deze partijen aan een oplossing die de overstap naar duurzame gassen makkelijker en slimmer maakt. 
loading

Loading articles...

Loading