Stoptober: zoveel wordt er nog gerookt

01 okt , 9:17 Goeree-Overflakkee
roken sigaret
Alexa via Pixabay

Oktober staat voor de deur en dat betekent dat Stoptober weer begint. Maar hoeveel wordt er nog gerookt?

Het aantal rokers in Nederland daalt langzaam, maar toch blijft er werk aan de winkel. Zo steekt nog altijd 15,4% van de Nederlanders regelmatig een sigaret op. In de Zuid-Hollandse GGD-regio Rotterdam-Rijnmond gaat het zelfs om 18,1% van de inwoners. Dat blijkt uit een analyse van Independer op basis van cijfers van het RIVM en de GGD’en, in aanloop naar Stoptober. Vooral in Rotterdam, Vlaardingen en Den Haag wordt nog volop gerookt.

“Oktober is omgedoopt tot Stoptober om op de gevaren van roken te wijzen”, zegt Youri van der Acoird. Hij is zorgexpert bij Independer. “Tijdens deze maand proberen duizenden Nederlanders samen niet te roken, een periode die vaak de doorslag geeft om definitief te stoppen.”

Koplopers

Vooral in de GGD-regio’s waar relatief veel inwoners roken, ligt een belangrijke uitdaging voor Stoptober. Van de vier verschillende gezondheidsregio’s binnen Zuid-Holland, voert Rotterdam-Rijnmond de lijst aan. Hier rookt zelfs 18,1% van de volwassenen. Een stuk hoger dan het landelijk gemiddelde van 15,4%. 

Op gemeenteniveau zijn de uitschieters nog groter. Rotterdam blijkt de grootste schoorsteen van Zuid-Holland en zelfs van heel Nederland: hier rookt ruim een op vijf van de volwassen inwoners. Goeree-Overflakkee staat niet in de top 10 van de gemeenten met de meeste rokers van Zuid-Holland. We vallen er met 12,4 procent van de inwoners net buiten.

Roken vs vapen

Het aandeel rokers in Nederland is afgenomen van 16,5% in 2020 naar 15,4% in 2024. “Hoewel dit goed nieuws is, zien we tegelijkertijd dat het gebruik van de e-sigaret toeneemt. Tussen 2020 en 2024 is het aantal vapers in Nederland bijna verdubbeld. Dat aantal ging van 2,2% naar 4,2%”, vertelt Van der Avoird. Het verschil op Goeree-Overflakkee is 1,7 procent.

Ook in veel Zuid-Hollandse gemeenten groeit de elektrische sigaret in populariteit. De sterkste stijging was er in Leiderdorp: het aandeel vapers zelfs toe van 0,4% naar 4,2%. Ook in Katwijk (van 0,6% naar 2,8%) en Hillegom (van 0,8% naar 3,3%) is het aantal e-sigaretgebruikers minstens verviervoudigd. Op Goeree-Overflakkee vapet 1,8 procent van de volwassenen. Dat is 1,3 procent verschil vergeleken met 2020.

“De e-sigaret werd eerst in de markt gezet als een gezonder alternatief voor het roken, omdat het geen teer bevat. Maar uit recente onderzoeken blijkt dat het ook zeer schadelijk is”, aldus Van der Avoird.

Stoptober

Stoppen met roken is niet voor iedereen even makkelijk. Er zijn gevallen bekend van mensen die er na een tijdje wel genoeg van hadden. Zij gooiden hun sigaretten weg en hebben nooit meer gerookt. Maar dat zijn niet veel mensen. De gemiddelde roker heeft meerdere pogingen nodig om echt te kunnen stoppen. Stoptober is daarom een geweldig initiatief om samen te stoppen met roken.

Heel oktober kom je deze actie tegen. Op tv, in praatprogramma’s, op de radio en in alle reclameblokken. Niet gek, want het Ministerie van Volksgezondheid is een van de initiatiefnemers. Zij doen dit samen met onder anderen het Longfonds en KWF Kankerbestrijding.

Juist door de vele aandacht aan de actie, hebben veel rokers het doorzettingsvermogen om te stoppen. Als je het samen doet, is de kans op opgeven een stuk kleiner. Wist je trouwens dat de kans dat je weer start met roken na 28 dagen vijf keer kleiner is geworden? Een mooie reden dus om mee te doen aan de actie. Je bent niet alleen en je kunt vol trots aan anderen vertellen dat je aan het stoppen bent.