Dit is het RAD afvalnieuws van juni 2025

24 jun , 18:28 Goeree-Overflakkee
rad afval scheiden
RAD

Aan het einde van elke maand komt afvalverwerkingsbedrijf RAD met het Afvalnieuws. En dit is het Afvalnieuws van juni 2025.

Het scheiden van afval is een belangrijk onderwerp binnen de RAD. Maar het grootste probleem wordt nog altijd gevormd door het PMD. Nog heel vaak worden er dingen bij het PMD-afval gegooid, dat er eigenlijk niet tussen hoort. En dus legt de RAD het nog even uit.

Wel of geen PMD? 

In het Afvalnieuws vergelijkt de RAD altijd twee producten die vaak bij het PMD wordt gegooid. De één mag wel in de daarvoor bestemde zak, de ander niet. Als eerste gaat het om hard plastic. Dit mag niet bij het PMD afval worden weggegooid. Niet al het plastic is namelijk hittebestendig of recyclebaar. Hard plastic is niet te recyclen samen met verpakkingsmateriaal en daarom hoort het niet in de PMD zakken thuis.

Het tweede product is er een die ook niet bij het PMD mag. Dat is namelijk piepschuim. Afval mag alleen bij het PMD als het een verpakking is van plastic of metaal of als het een drinkpak is. De verpakking moet uit het huishouden komen en leeg zijn. Je hoeft het niet schoon te maken, een restant is niet erg. Maar zorg in ieder geval dat de verpakking leeg is.

Hoort het bij het PMD?

Afval mag alleen bij het PMD als het een verpakking is van plastic of metaal of als het een drinkpak is. De verpakking moet uit het huishouden komen en leeg zijn. Je hoeft het niet schoon te maken, een restant is niet erg. Maar zorg in ieder geval dat de verpakking leeg is. Als je de volgende drie vragen beantwoordt met ‘ja’, hoort afval bij het PMD:

  • Is het een verpakking van plastic, metaal of drankkarton?
  • Is het leeg?
  • Komt het uit de keuken of badkamer?

Twijfel je of een specifiek product bij het PMD mag? Check dan de website van de RAD

Etensresten in het PMD? Nee!

Verpakkingen die je in de PMD-zak doet, moeten zo leeg mogelijk zijn. Schoonspoelen hoeft niet, maar zorg dat er zo min mogelijk etensresten in zitten. Waarom? Etensresten in verpakkingen trekken dieren aan, zoals katten, ratten en vogels. Die scheuren de zakken open, waardoor je PMD-afval op straat belandt.

Zonde, want dan wordt het zwerfafval in plaats van materiaal voor recycling. Daarnaast zorgen te veel etensresten ervoor dat een vracht PMD kan worden afgekeurd bij de verwerker. Zitten er nog veel etensresten in een verpakking van plastic of blik of is dat yoghurtpak dat over de datum is nog halfvol? Doe etensresten -rauw of bereid- bij het GFT. Zo houden we samen het PMD recyclebaar en de omgeving netjes.

Op naar de Bulk!

Net buiten Middelharnis vind je tegenwoordig de Bulk. Dit is een machine waar je grote hoeveelheden plastic flesjes en blikjes met statiegeld naartoe kunt brengen. De Buld verwerkt met gemak meer dan 100 flesjes en blikjes in een minuut. En met de Tikkie-app staat het statiegeld meteen op je rekening. Op het beeldscherm naast het inwerpluik lees je hoe dit stap voor stap te werk gaat.

De Bulk is te vinden aan de Langeweg 166. De machine is bereikbaar van maandag tot en met vrijdag tussen 7.00 en 19.00 uur. Op zaterdag kun je van 8.00 tot 14.00 uur bij de machine terecht. Parkeren bij de Bulk is hartstikke makkelijk. En meer informatie is te vinden op de website van de RAD

Warmweertips

Het is warm en hopelijk blijft dat ook nog een tijdje zo. Maar als het gaat om het PMD- en gft-afval kan die warmte soms minder prettig zijn. Om nare luchtjes, ongedierte en ander afval-ongemak te voorkomen heeft de RAD wat tips op een rijtje gezet.

PMD

  • Zorg ervoor dat lege verpakkingen voor het PMD-afval in de zomermaanden zo leeg mogelijk zijn. Zo voorkom je dat dieren de zak openscheuren, omdat ze denken een lekker hapje aan te treffen.
  • Biedt je PMD-afval aan elke keer wanneer het kan. Zo voorkom je dat afval gaat broeien en voor stankoverlast gaat zorgen.
  • Knoop de PMD-zak goed dicht voordat je deze aanbiedt.
  • Plastic flacons en drink- en yoghurtpakken kun je het beste platdrukken en met de dop erop in de zak stoppen.

Gft 

  • Zorg dat de gft-bak zo veel mogelijk in de schaduw staat en/of laat de klep een klein stukje openstaan. Een klein blokje hout tussen de klep en de container geeft net genoeg lucht zodat de inhoud niet gaat broeien en stinken.
  • Biedt de container aan zodra het kan, wacht niet tot deze helemaal vol is. Zo voorkom je dat de inhoudt gaat composteren en stinken.
  • Leg onderin de container een oude krant of een laagje stro.
  • Verpak vlees- en visresten in een vel krantenpapier of een enkel velletje keukenpapier.
  • Gooi geen vochtig afval in de container. Laat gemaaid gras bijvoorbeeld drogen en zorg ervoor dat etensresten eerst goed uitleggen. Vries etensresten eventueel in en gooi deze pas in de container op de ochtend dat de container wordt geleegd.
  • Vul de bak in laagjes. Leg bijvoorbeeld op een laag keukenafval een laagje gras. Bladeren of ander tuinafval.
  • Leg een paar takken klimop in de container tegen vliegen en maden. Deze plant is namelijk giftig voor maden.
  • Heb je toch last van maden? Maak de container na het legen dan schoon met water en groene zeep of azijn. Gebruik een bezem, schrobber of hogedrukreiniger om de container goed schoon te krijgen. Laat deze daarna goed drogen voordat je er nieuw afval in gooit.

Als het maar leeg gaat!

Wist je dat één halflege verpakking een hele PMD-zak kan verpesten? Dan wordt niks gerecycled en is je afval scheiden voor niets geweest. Zonde toch? Dus: knijp die mayo-tube leeg, slurp de laatste druppel uit het yoghurtpak en druk flacons plat met de dop erop. Alleen lege verpakkingen kunnen goed worden gerecycled. Zo maken we van gebruikt weer iets nieuws, zoals kleding, meubels of nieuwe verpakkingen.

We doen het al best goed: 88% van de verpakkingen wordt nu al goed gerecycled. Maar het kan nóg beter. Help je mee? Samen knijpen, slurpen en pletten we alles eruit. Als het maar leeg gaat! Hieronder zie je de bijbehorende reclame van de campagne. Wist je dat daar een Flakkeeënaar in meespeelt?