In het Nederlands heet het ‘bosmarmottendag’, maar Groundhog day is een stuk bekender voor de meeste mensen. Al is het maar door de film.
Door Sam Fish
Groundhog Day is een echte Amerikaanse en Canadese feestdag. Hier in Nederland wordt er ook niet écht bij stilgestaan. Deze dag is elk jaar op 2 februari. Op deze dag zou de bosmarmot volgens de folklore ontwaken uit zijn winterslaap. Hij zou dan ook uit zijn holletje komen. Volgens traditie zou het beestje het einde van de winter kunnen voorspellen op grond van zijn schaduw.
Het zit zo. Als de bosmarmot op Groundhog Day zijn eigen schaduw ziet, zal hij terugkeren naar zijn hol. De winter zal dan nog zes weken duren. Mocht hij zijn schaduw niet zien en dus niet terugkeren naar zijn hol, dan is het einde van de winter in zicht.
De dag begint met regen in Zeeland en die storing trekt langzaam over het hele land heen. Wij zullen er dus al redelijk vroeg last van krijgen. De meeste regen valt in de eerste helft van de dag. ’s Middags zijn er vaker periode waarin het droog is. Ook komt er weer wat zachtere lucht onze kant op. Daarmee wordt het zo’n 10 graden.
Bron:
Het RIVM heeft de corona-cijfers geüpdatet. Dit zijn de cijfers van de week van 13 tot 19 januari.
Volgens het coronadashboard zijn er op Goeree-Overflakkee in de afgelopen 24 uur 7 mensen positief getest op het virus. In heel Nederland waren dat er 3280.
Bron: RIVM
Maar het is niet alleen Groundhog Day. Het is ook Waterlandendag en de dag van de aardappelkroketjes. Lekker!
En we kijken even terug naar de geschiedenis. Want op deze dag in 1653 kreeg New Amsterdam stadsrechten, tegenwoordig heet deze stad New York. In 1920 verklaarde Estland de onafhankelijkheid aan Rusland. In 1935 werd de leugendetector voor het eerst getest. In 1947 gaf Edwin Land de eerste demonstratie van de Polaroid camera. In 2002 stapte onze huidige koning en koningin in het huwelijksbootje. En we sluiten helaas af met een verdrietige herinnering. Op deze dag in 2003 werd een 13-jarige jongen doodgeschoten toen hij sneeuwballen gooide vanaf het parkeerdek van Slinge in Rotterdam.
En er zijn vandaag natuurlijk ook mensen jarig. Deze mensen mogen vandaag genieten van een lekker stukje taart. Gefeliciteerd!